Ako sa používajú esenciálne oleje?

Bez ohľadu na to, či esenciálne oleje aplikujeme aromaticky, lokálne alebo vnútorne, sú veľmi účinné. Preto nezabúdajme, že aj s malým množstvom sa dá dosiahnuť skvelý výsledok. Vždy je dobré dodržiavať základné pravidlá aplikácie esenciálneho oleja. Ak sa s esenciálnymi olejmi práve zoznamujete, je dobré poznať a dodržiavať nasledujúce základné kroky.

Lokálne použitie esenciálnych olejov

Pri prvom lokálnom použití esenciálneho oleja je vhodné ho zriediť základovým olejom, tak bezpečne zistíte ako po nanesení reaguje vaša pokožka. Základový olej môže byť frakcionovaný kokosový olej alebo čistý rastlinný olej vhodný na ošetrenie pokožky, napr. argánový alebo mandľový olej. Začnite jednou kvapkou esenciálneho oleja a piatimi kvapkami základového oleja. Postupom času už budete mať vlastné skúsenosti a tento pomer si môžete prispôsobiť vlastným potrebám.

Horúce esenciálne oleje

Niektoré esenciálne oleje sú veľmi intenzívne, a preto sa pred nanesením na pokožku musia vždy riediť základovým olejom, aby sa predišlo jej podráždeniu. K takýmto esenciálnym olejom patrí: Kasia, Škorica, Klinček, Citrónová tráva, Oregano a Tymián. Označujeme ich ako horúce esenciálne oleje.

Vyhýbajte sa slnečnému žiareniu

Niektoré esenciálne oleje spôsobujú fotosenzitivitu, patria sem najmä citrusové esencie. Pokožka, ktorá je ošetrená takýmto esenciálnym olejom a následne je vystavená slnečnému žiareniu, je citlivá – môže dôjsť k podráždeniu alebo spáleniu pokožky. Po nanesení takýchto esenciálnych olejov na pokožku je dobré vyhýbať sa UV žiareniu (slnku či soláriu) minimálne 12 hodín po nanesení na pokožku. K týmto esenciálnym olejom patrí Bergamot, Cheer, Citrus Bliss, Elevation, Grapefruit, Citrón, Limetka, Motivate, On Guard, Divoký pomaranč, Smart&Sassy, Air, Aromatouch, Forgive, InTune.

Oleje neaplikujeme na tieto časti tela

Esenciálnym olejom môžeme ošetriť svoju pokožku, sú však oblasti, ktorým sa treba vyhýbať. Oleje neaplikujeme do vnútra nosa, vnútorného ucha, očí, na poranenú pokožku, ani na iné citlivé oblasti.

Svrbenie a pálenie pokožky

Ak po aplikácii esenciálneho oleja na pokožku cítite akýkoľvek nepríjemný pocit ako je svrbenie alebo pálenie, či začervenenie, naneste základový olej a oblasť zľahka utrite. Esenciálny olej vodou nezmyjete.

Vnútorné užívanie esenciálnych olejov

Ak esenciálne oleje užívate vnútorne, naraz stačí užiť 1-2 kvapky. Esenciálny olej môžete pridať do pohára vody alebo inej tekutiny, prípadne do prázdnej rastlinnej kapsuly (Weggie Caps) a prehltnúť. Informujte sa, ktoré oleje sa môžu užívať vnútorne!

Deti a bezpečné používanie esenciálnych olejov

Deti sú vo všeobecnosti citlivejšie na esenciálne oleje ako my dospelí. V prípade malých detí sa odporúča začať s rozptyľovaním esenciálnych olejov pomocou difuzéra. Od 2 rokov môžeme esenciálne oleje riedené základovým olejom naniesť na spodnú časť chodidiel. Prípadne použiť takzvané Touch verzie olejov, ktoré sú dostupné v guľôčkových fľaškách a sú nariedené základovým olejom.

Esenciálne oleje sú silné, koncentrované, môžu sa používať pod dohľadom dospelej osoby. Je dobré ich uchovávať mimo dosahu detí s uzatvoreným viečkom.

Ďalšie otázky

Ak máte ohľadom používania esenciálnych olejov ďalšie otázky, prečítajte si náš článok Ako používať esenciálne oleje alebo nás neváhajte kontaktovať.