S manželom pijeme zelerovú šťavu minimálne 6 mesiacov. Nie je to šťava z klasického zeleru, ktorý vás možno napadne ako prvý a hneď si spomeniete na zeleninku do polievky. Na prípravu zelerovej šťavy používame stonkový zeler! Všimli sme si, že máme viac energie aj na konci dňa a tiež náš imunitný systém funguje lepšie.

Ale ako nám napadlo piť zelerovú šťavu a odkiaľ pochádzajú informácie o jej blahodarných účinkoch?

Knižky, v ktorých sme sa o nej dočítali, sa k nám dostali čírou náhodou. Boli sme na návšteve našich známych, ktorí sa zaoberajú alternatívnou medicínou a u nich sme spozorovali sériu kníh Medicínske Médium. Už na prvý pohľad nás zaujali a vzdelávanie sa, či preberanie zodpovednosti za svoje zdravie, sme vždy považovali za dôležité. Sú tu zhrnuté informácie, najmä o tom, čo všetko sužuje naše orgány, čo vplýva na zdravé fungovanie imunity. Zoznam potravín, ktorým je dobré vyhýbať sa, ak nás sužujú chronické ochorenia, atď.

V knihách je mnoho informácií, ktoré vám nik nepovie, pretože príčina chronických alebo autoimunitných ochorení je doposiaľ veľkou záhadou. Nik vás neupozorní, ktoré potraviny môžu fungovanie vášho tela zaťažiť a naopak, ktoré mu dodajú energiu a uzdravenie. Séria kníh Medicínske Médium by nemala chýbať ani vo vašej knižnici!

zelerová šťava

Ako si ju pripravujeme zelerovú šťavu?

V prípade, že šťavu pripravujeme z bio stonkového zeleru, odrežem spodnú časť a jednotlivé stonky umyjem pod tečúcim prúdom vody. Ak nie je dostupný stonkový zeler v bio kvalite, tak do drezu napustím vodu, nakvapkám doň 1-2 kvapky esenciálnych olejov citrón a onguard. Následne namočím stonky zeleru na minimálne 15-20 minút. Odstránia sa tým nečistoty a možné zbytky chemických prostriedkov, ktorými sa bežne ošetruje zelenina aj ovocie.

Po umytí nakrájame stonky na 2-3 centimetrové kúsky a odšťavíme. Zelerovú šťavu pijeme nalačno a minimálne 30 minút by sme nemali nič jesť po jej vypití. Pre dospelú osobu sa odporúča vypiť denne ½ litra šťavy! Nepridávajte vodu ani iné ovocné šťavy či nápoje! Najlepšie výsledky sa dosahujú, ak sa pije čistá a neriedená!

Vieme, že na prvý dúšok zrejme nezabudnete ani vy. Nás až napínalo! Ale oplatí sa vytrvať a zvyknúť si na jedinečnú chuť zelerovej šťavy, pretože účinne podporí vaše zdravie. Zhruba po týždni mám začala chutiť 🙂

Celery Seed Essential Oil

Ak často cestujete a nemôžete si v pohodlí domova zelerovú šťavu pripraviť, môžete ju nahradiť alternatívou esenciálnych olejov! Ako náhrada 0,5l šťavy zo stonkového zeleru si pripravte 0,5l vody plus 8 kvapiek esenciálneho oleja zo zelerových semien (celery seed)!

 

Upozornenie! Ak pridávate esenciálne oleje do vody, vždy používajte sklenenú fľašu alebo pohár! Odporúčame napríklad i9 Informovanú fľašu.