Ide o pokračovanie nášho predošlého článku. Ak ste ho ešte nečítali, môžete tak urobiť tu. V skratke, prinášane vám tipy na podporu imunitného systému, potrebné najmä v tomto chladnom, jesennom období.

 

choroba

Podpora imunitného systému

Výživa

Hoci sa zatiaľ nedokázalo, že existuje jedna konkrétna potravina, výživná látka či doplnok výživy, ktorý samostatne a priamo ovplyvňuje imunitný systém, jeho funkcia závisí od vitamínov a minerálov nachádzajúcich sa vo vyváženej strave pozostávajúcej z celého ovocia, zeleniny, obilnín a chudých bielkovín.

Nedostatočná výživa a nedostatok mikro výživných látok môže mať za následok zmenu v imunitnej reakcii a zvýšené riziko chorôb. Preukázalo sa, že najmä nedostatok zinku, seléna, železa a vitamínov A, B6, C a E, môže súvisieť so zmenou v imunitných reakciách.

Doplnky výživy obsahujúce konkrétne vitamíny, minerály a probiotiká môžu posilniť imunitný systém. Microplex VMz® Komplex živín zo stravy je bohatý na vitamín D3, o ktorom bolo dokázané, že podporuje imunitný systém.

Formula na probiotickú ochranu PB Assist® obsahuje šesť kmeňov mikroorganizmov, ktoré podporujú zdravú funkciu imunitného systému tým, že udržiavajú rovnováhu a rozmnožovanie prospešných baktérií.

Okrem toho je dokázané, že niektoré esenciálne oleje, ako napríklad Oregano, pomáhajú s udržiavaním zdravého imunitného systému, ak sa používajú vnútorne. Pre každodennú podporu imunity pridajte 2 až 3 kvapky oleja do prázdnej vegetariánskej dōTERRA kapsuly, doplňte ju frakcionovaným kokosovým olejom a užite (maximálne 7 dní), alebo vyskúšajte dōTERRA On Guard®+ gélové kapsuly, ktoré okrem oregana, obsahujú aj ďalšie vzácne oleje ako je napr. medovka.

Ak tieto doplnky výživy používate každý deň na podporu vyváženej stravy, budú prvoradou ochranou v zachovaní zdravého imunitného systému.

 

On Guard na imunitný systém

Pohyb

Najnovšie štúdie dokazujú, že nedostatok pohybu môže spôsobiť dočasné zníženie imunitných reakcií a zvýšiť náchylnosť k chorobám.

Pohyb podporuje celkové zdravie a následne tiež prispieva k udržiavaniu zdravého imunitného systému. Predpokladá sa, že pravidelný pohyb môže tiež priamo podporovať zdravie imunitného systému tak, že zlepšuje krvný obeh, čo má za následok lepšiu distribúciu imunitných buniek, ktoré tam môžu lepšie pracovať. Výrobu energie a zdravý krvný obeh môžete tiež podporiť používaním komplexu pre energiu a výdrž Mito2Max®.

Tento doplnok výživy vám môže pomôcť, aby sa fyzický pohyb stal súčasťou vášho každodenného života, čo má za následok podporu imunitného systému.

Spánok

Na udržanie zdravého imunitného systému je potrebná kvalita spánku a tiež jeho dĺžka. To, či je spánok dostatočne účinný závisí od cirkadiánnych biologických hodín, ktoré regulujú načasovanie spánku a bdenia počas dňa. Je dôležité, aby sme mali dostatok spánku a pravidelný režim aktivity a oddychu.

Ak máme nedostatok spánku, naše T-lymfocyty hrajú ústrednú úlohu v bunkovej imunite a znížení výskytu protizápalových cykotínov.
Každé prerušenie spánku spôsobuje zníženie schopnosti nášho tela reagovať na škodlivé telesá, ktoré musí odstrániť, aby zostalo zdravé.

Do difúzera dajte zopár kvapiek levanduľového oleja a užite si túto príjemnú vôňu, keď si ľahnete spať. Pokojná atmosféra zvyšuje schopnosť kvalitného spánku počas noci, čo udržiava zdravý imunitný systém.

 

levanduľa na spánok

Zhrnutie

Zdravé životné návyky ovplyvňujú ako vyzeráte, ako sa cítite a zároveň schopnosť vášho tela bojovať proti škodlivým látkam. Podporte váš imunitný systém zlepšením vášho stravovania, pridaním doplnkov výživy a esenciálnych olejov podporujúcich imunitu, pohybom a pravidelným spánkom.

 

Zdroj: James Geiger, MD