Všetci sme zodpovední za ochranu nášho tela pred chorobami a jednou z najdôležitejších zložiek nášho celkového zdravia je imunitný systém. Táto komplexná sieť buniek, tkanív a orgánov pracuje spoločne, aby zničila plesne, baktérie, parazity a iné mikróby a zároveň zachovala naše tkanivá zdravé. Aj keď sme len na začiatku v pochopení toho, ako táto zložitá komunikácia prebieha, moderná veda nám pomohla identifikovať životné návyky, ktoré podporujú správne fungovanie imunity.

 

Prečítajte si aj: Zbavte sa zlých návykov budovaním zdravých s doTERROU

 

Doterra Immune Support Kit

Čo je to imunitný systém?

Imunitný systém nie je samostatnou jednotkou. Je to sústava štruktúr a procesov, ktoré nás ochraňujú od chorôb a iných cudzích telies, ktoré by nám mohli ublížiť. Hlavnými zložkami imunitného systému sú lymfatické uzliny, slezina, kostná dreň, lymfocyty, týmus a leukocyty.

Lymfatické uzliny sú malé orgány v tvare fazuľky, ktoré sú zásobárňou buniek bojujúcim proti infekciám, a ktoré ich tiež distribuujú po tele. Slezina obsahuje biele krvinky, pomáha s krvným obehom a tiež pomáha odstraňovať zlé a poškodené bunky. Kostná dreň (žlté tkanivo vo vnútri kostí) vytvára biele krvinky. B-lymfocyty a T-lymfocyty sú tie biele krvinky, ktoré ochraňujú telo pred baktériami, toxínmi a infekciami. Týmus je orgán nepravidelného tvaru, v ktorom dozrievajú T-lymfocyty. Leukocyty sú biele krvinky, ktoré majú na starosti identifikáciu a odstraňovanie patogénov. Keď náš imunitný systém pracuje poriadne, tak dennodenne rozoznáva nespočetné množstvo mikróbov, ktoré nám môžu uškodiť, a napadne ich bez toho, aby ublížil zdravým tkanivám v našom tele.

Prvým krokom k podpore optimálneho zdravia imunitného systému je nasledovanie a poznanie zdravých návykov opísaných v „pyramíde“ zdravého životného štýlu z dielne dōTERRA. Čo je to imunitný systém, to sme si už povedali.

Prečítajte si pokračovanie tohto článku, v ktorom opisujeme, akú úlohu zohráva imunitný systém a čo musíme na jeho podporu urobiť z hľadiska výživy, dostatočného pohybu a kvalitného spánku.