Ak je vo svete esenciálnych olejov téma hodná diskusie, je to „esenciálne oleje a domáce zvieratá.“ Na Googli nájdete tisíce stránok, z ktorých každá hovorí niečo iné. Celkovo na túto tému existuje obrovské množstvo dezinformácií. Článok v jednom z vydaní časopisu Living Magazine doTERRA Europe, ktorý napísala doktorka Janet Roark, veterinárka v mobilnej veterinárnej službe Hill Country, vyvracia niektoré z najväčších mýtov o éterických olejoch a domácich zvieratách. Zvieratá a esenciálne oleje – čo sa môže a čo nie?
Kvalita je dôležitá
Pred použitím akéhokoľvek éterického oleja na vašom domácom miláčikovi alebo v jeho blízkosti, je dôležité mať na pamäti, že nie všetky esenciálne oleje sú rovnaké. Mnoho éterických olejov, ktoré nájdeme na trhu, na svojej etikete uvádza „100% prírodný alebo čistý.“ Avšak, v skutočnosti obsahujú látky, ktoré sú pre zvieratá dosť toxické a treba sa im vyhýbať. To platí aj pre mnohé sviečky, vosky, osviežovače vzduchu, čistiace roztoky a osviežovače tkanín. Používajte iba éterické oleje testované tretími stranami a certifikované čistou testovanou triedou CPTG – takto si budete istí, že výrobky, ktoré používate, sú kvalitné!
Môžem difúzovať éterické oleje okolo domácich zvierat?
Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované a silné, a keďže domáce zvieratá majú o milión čuchových receptorov viac ako my, budú na ne prirodzene citlivejšie. Difúzovanie okolo domácich zvierat je v skutočnosti skvelým spôsobom, ako prospievať ich zmyslom. Odporúčame používať difuzér na vodnej báze (ako napríklad difuzér Lumo) v prerušovanom nastavení s jednou až tromi kvapkami vami zvoleného oleja. Vždy dajte svojmu miláčikovi možnosť opustiť miestnosť tým, že necháte otvorené dvere. Týmto spôsobom môžete testovať, ktorým olejom dávajú prednosť, a ktoré im, naopak, „nevoňajú.“
Môžem sa po použití esenciálnych olejov hrať so svojim psom alebo mačkou?
Hladenie je skutočne úžasným spôsobom, ako lokálne aplikovať éterické oleje na domáce zvieratá. Medzi niektoré z najbežnejších aplikácií patrí masáž pozdĺž chrbtice alebo za ušami. Problémom však môže byť, ak zabudnete na zvyšky esenciálnych olejov na rukách, a náhodne sa dotknete citlivých oblastí vášho miláčika (oči, nos a ústa). Nikto by predsa nechcel v očiach Mätu piepornú alebo Deep Blue! Ak sa obávate, že u svojho miláčika vyvoláte nepríjemnú reakciu, pred hladením si jednoducho umyte ruky.
Ktorý olej zvieratám nesmiem dať?
Veda nám hovorí, že mačkám chýba pečeňový enzým, ktorý je dôležitý pre metabolizmus určitých vecí, takže, buďte pri mačkovitých šelmách opatrnejší. Trochu zvýšenej opatrnosti odporúčame pri použití olejov Melaleuca, Birch, Wintergreen, Spearmint a Peppermint, ako aj pri horúcich olejoch ako Oregano alebo Tymián.
Rovnako ako pri všetkom novom, čo predstavíte svojmu miláčikovi, začnite pomaly. Začnite s malým množstvom rozptýleného alebo zriedeného esenciálneho oleja a sledujte správanie vášho domáceho maznáčika. Difuzér uchovávajte na bezpečnom mieste, kde ho váš domáci miláčik nemôže prevrátiť. Takto zaručíte, že mu neuškodíte, žiadneho oleja nebude mať priveľa a budete spokojný aj vy, aj vaše zvieratko. Prečítajte si aj článok, ako na bezpečné používanie esenciálnych olejov a nezabudnite nás sledovať na Instagrame.