Tehotenstvo je krásne obdobie, najmä ak sa naň pripravujeme a tešíme sa z príchodu malého človiečika! Žiaľ, nie každé tehotenstvo je želané, a niektoré deti to majú z tohto dôvodu ťažšie. Môže im chýbať pocit bezpečia a prijatia, ktorý nevedia vyjadriť, no môže sa od toho odvíjať pocit menejcennosti!
Aké esenciálne oleje odporúčame počas tehotenstva?

Aj keď ako mamička mám mnoho skúseností s esenciálnymi olejmi, počas tehotenstva som ich nepoznala a nepoužívala. Práve preto sa spolieham na informácie z knihy od Stephanie Fritz, pôrodnej asistentky, ktorá vo svojej praxi používa esenciálne oleje už dlhé roky. Mojou radou je používanie esenciálnych olejov ešte pred tehotenstvom, aby sme mali vlastné skúsenosti, tie sú totiž najdôryhodnejšie a môžete sa na ne spoľahnúť na 100%.

Prečítajte si aj: Pýtajú sa ma: Ako to robíte, že sú vaše deti zdravé?

tehotenstvo

Kvalita je dôležitá

V zásade platí, že by ste mali používať esenciálne oleje doTERRA s označením CPTG (certifikovaná, čistá terapeutická trieda), pretože túto značku kvôli kvalite, čistote a terapeutickým účinkom preferuje aj spomenutá pôrodná asistentka pri uvedených receptoch.

Prvý trimester

Každý trimester tehotenstva je krásny, ale predsa veľmi odlišný! V prvom trimestri sa maminky trápia najmä rannou nevoľnosťou, zápchou, únavou, či výkyvmi nálady. Kvapnite si do dlane 1 kvapku mätového a 2 kvapky levanduľového oleja, rozotrite oleje v dlani a zhlboka sa nadýchajte. Na rannú nevoľnosť môžete tiež vyskúšať kvapku zmesi Zengest alebo vdychujte kvapku Zázvorového oleja.

Ginger

Druhý trimester

V druhom trimestri je dobré pripraviť si telo na veľké zmeny, ktoré sa môžu prejaviť najmä na pokožke formou strií.
Recept, ktorý môžete vyskúšať na strie:

  • Citrus Bliss – 10 kvapiek
  • Levanduľa – 10 kvapiek
  • Divoký pomaranč – 10 kvapiek
  • Cyprus (Cypress) – 10 kvapiek
  • Muškát (Geranium) – 5 kvapiek
  • Pridajte do 180 ml frakcionovaného kokosového oleja, zmiešajte a natierajte na požadovanú oblasť.

Masáž

Tretí trimester

V treťom trimestri si každá z nás uvedomí, že skutočne nosíme človiečika pod srdiečkom, pretože máme bruško, ktoré neskryjeme. V tomto období sa môžu vyskytnúť kŕčové žily či opuchy nôh. Na krčové žily sa vám zídu najmä oleje: Lemon, Coriander, Cypress, Geranium, Marjoram či Helichrisum. Tieto esenciálne oleje môžete aplikovať priamo na pokožku. Môžete si však dopriať masáž na postihnutých oblastiach pridaním základového kokosového oleja.

Opuchy nôh sú spôsobené zadržiavaním vody v tele. Prebytočné tekutiny pomáhajú vylúčiť oleje Citrus Bliss, Aromatouch, Cypress, Lavender, Ginger (zázvor) a Lemon (citrón). Zmiešajte 3-5 kvapiek so základovým kokosovým olejom a naneste na členky, nohy či chodidlá.

V treťom triestri už čoraz častejšie myslíme na pôrod, predstavujeme si priebeh. Tiež si môžete namiešať zmes na masáž hrádze – perinea, aby bola táto oblasť počas pôrodu odolnejšia a pružnejšia. Pravidelná masáž hrádze (oblasť medzi pošvou a konečníkom – perineum) v neskoršom štádiu tehotenstva môže byť prospešná pri príprave na pôrod. Napomôže hrádzi, aby bola pružnou a pri pôrode sa dostatočne roztiahla. Zníži sa tak nutnosť nastrihnutia hrádze. Na túto masáž zmiešajte s frakcionovaným kokosovým olejom niektorý z vymenovaných esenciálnych olejov: Rumanček rímsky, Muškát, Santálové drevo, Kadidlo. Taktiež si môžete nariediť zmes Salubelle a použiť na masáž.

príprava na pôrod

Počas pôrodu

Esenciálne oleje je dobré používať aj počas pôrodu. Pôrod je najkrajšia, a zároveň najťažšia úloha v živote ženy. Počas neho môžeme pociťovať strach, úzkosť, ktoré nám, ani dieťatku určite neprospejú. Olej Clary Sage sa oplatí mať poruke práve počas pôrodu, napomáha totiž kontrakciám, uvoľňuje úzkosť, upokojuje nervový systém. Môžete ho zmiešať s Muškátom či Levanduľou.

Na vytvorenie príjemnej pokojnej atmosféry môžete použiť Levanduľový olej, Divoký pomaranč alebo zmes Balance.

Držať v náručí svoje dieťatko je tá najkrajšia vec v živote. Držíme Vám palce, milé tehuľky, mamičky, aby ste na tehotenstvo a príchod dieťatka mali pekné spomienky.

Zdroj: Esenciální oleje v období těhotenství, pro snazší porod a pro miminka

šalvia

Zhrnutie

Wellness životný štýl je príjemný, a keď sme si isté, že máme v ruke nástroj, ktorým vieme náš rodinný život spraviť vyrovnanejším, je to naozaj krásny pocit. Pre mňa osobne je doTERRA nástrojom! Aj keď v tomto článku sa zameriavame na esenciálne oleje, je dôležité užívať aj vhodné doplnky stravy. Totiž, všetko, s čím príde do kontaktu mamička, alebo čo jej telu chýba, má dopad na vyvíjajúci sa plod. Napríklad svalové kŕče zapríčiňuje nedostatok horčíka. Vyskúšajte Bone Nutrient Complex od doTERRA a tiež Lifelong Vitality Pack.

Nezabudnite nás sledovať na Instagrame – rady na to, ako používať esenciálne oleje vám tu prinášame takmer každý deň.